Wroclaw Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

5 Aylık Erasmus Maceramın Ev Sahibi, Polonya’nın En Güzel Şehri; Wroclaw

 

Ahh Wroclaw ! Nasıl başlayacağımı bilemiyorum, Bunun uzun bir aradan sonra ilk kez yazacak olmamdan mı kaynaklanıyor yoksa benim için çok özel olan bir yeri yazacak olmamdan emin değilim. Neyse artık ciddi bir yazıya başlayalım.

Wroclaw, Erasmus programı ile 5 ay boyunca yaşadığım Polonya’nın 620.000 nüfusu ile en kalabalık 4. şehri kişisel görüşüm olarak da en güzel şehri diyebilirim. Ülkede Para birimi olarak Euro değil Zloty kullanılır ve 1 Zloty neredeyse 1 Tl ile eşdeğerdir. Almanların bu şehre Breslau dediğini belirtmek lazım. Bunun sebebi şehrin bir süre Alman egemenliği altında bulunması. Aynı zamanda çoğu Leh şehrinde olduğu gibi bu şehirde 2. Dünya Savaşında Almanlar tarafından neredeyse tamamen yıkılmıştır.

Şehrin simgesi cücelerdir. Ufak boyutlarında ki cüce heykellerini şehrin pek çok yerinde görebilirsiniz. Şehrin simgesinin cüce olmasının nedeni ise Ülke komünist rejim altında yönetilirken, yönetimi protesto etmek amacıyla bir grubun cüceler gibi giyinmeye başlayıp değişik şekillerde gösteriler protestolar düzenlemesidir. Örnek vermek gerekirse bir gün protestocular her biri üzerinde bir harf yazan bir t-shirt giyerek yan yana dizilirler aralarından birisi sıradan çıktığında oluşturdukları cümle yolsuz polisler ve benzeri bir anlama gelirken o kişi sıraya geri döndüğünde cümle iyi günler ve benzeri tarzda apolitik bir cümle haline geliyormuş. Ülke de rejim değişince şehrin simgesi ne olsun diye düşünürken bu protestoculardan ötürü cüce olarak seçmişler şehrin simgesini. Günümüz de Wroclaw şehrinde 300 tane cüce heykeli bulunmaktadır. Pek çok şirket belediyeye para vererek kendisine özel cüce heykeli yaptırabilir örneğin bir eczanenin önünde eczacı bir cüce veya bir üniversitenin önünde öğrenci ya da akademisyen bir cüce heykeli görebilirsiniz.

Cüceler

Wroclaw ile alakalı bu kadar tarihi bilgi şimdilik yeter. Wroclaw’da ulaşım için bir aşağı göz atmanızı öneririm.

Wroclaw’da Ulaşım

Wroclaw’da ulaşım konusu çok basit olduğu için ayrı bir yazı yazmak istemedim, kısaca bu yazı altından anlatacağım. Wroclaw’da ulaşım başlıca otobüs ve tranway ile sağlanır. Tranway bana göre daha kullanışlıdır, gitmeyi planladığınız her yerden mutlaka bir tranway geçiyordur. Zaten tranway ile otobüsler çoğunlukla aynı yolu kullandığı için buradan otobüs geçer tranway geçmez durumu pek olmuyor. Tranwaylar gece 11 gibi sona erdiği için o saatten sonra otobüs kullanmak kaçınılmaz. Bu arada size bir tavsiye toplu taşımada bizde ki gibi akbil okutma gibi bir durum yok otobüs ve tranwayların içinde bilet alabileceğiniz bir makine var oradan bileti alıp onun yanında ki sarı bir cihaza okutuyorsunuz ama kontrol yok. Çok nadir olarak herhangi bir durakta kontrol yapan kişiler otobüse ya da tranwaya binip bilet kontrolü yapıyorlar. Size tavsiyem her seferinde bilet almaktansa (Ceyhun’a Selamlar)  ya da 4-5 aylık bilete 150 zloty vermektense (bence baya ucuz bu arada) bir tane bilet alın telefonunuzun kabında saklayın eğer görevli gelirse hemen okutun biletinizi. Ben 5 ay boyunca öyle yaptım ve hiç yakalanmadım, 4 kere kontrole denk geldim 5 ayda. Yakalanmaya yaklaştığım durumlar oldu ama sadece o kadar.

tramway

Şehir içi ulaşım ile söyleyeceklerim kısaca bu kadar. Ulaşım konusu kapatmadan Wroclaw’a Türkiye’den nasıl gidilir sorusuna da bir cevap verelim.

Türkiye’den Wroclaw’a  gitmenin en ekonomik ve mantıklı yolu uçakla Berlin veya Prag’a uçmak, oradan polski bus adlı şirket ile Wroclaw’a gelmektir. Her iki şekilde’de Berlin – otobüs veya Prag – otobüs toplam yolculuk 7-8 arası sürer.

Wroclaw’da Gece Hayatı

Wroclaw gece hayatına değinmeden bu yazıyı bitirmek olmazdı. Ayrı detaylı bir yazı belki ilerleyen bir zamanda yazarım ama şimdilik bu başlık altında kısaca bilgilendireyim sizleri.

Öncelikle çoğu gece kulübü “Pasaz Niepolda” denilen meydanda yer alıyor. Bunlardan başlıcaları; Mundo, Melanz ve Wall Street Club. Özellikle Mundo ve Melanz de hafta içi  erasmus partileri oluyor ve giriş ücretsiz zaten çoğu yerde hafta içi öğrencilere giriş ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var.

Bunların dışında Rynekte bir çok mekan bulunmakta sabahları bistro olarak servis veren bu mekanlar akşama doğru biraz daha club havasına yaklaşsada tam anlamıyla bir gece kulübü olduklarını söylemek zor ancak latin müziğinden tut caz müziğe kadar farklı tınılar arayanlar için uygun.

Wroclaw’da bu söylediklerimin dışında 2 önemli gece kulübünden ayrı olarak bahsetmek istiyorum. Bunlar; X-Demon ve Akademia.

X-Demon: Bana göre aynı zamanda Selen’ göre de (kendisine buradan selam olsun 😀 ) Wroclaw’ın en iyi gece kulübü, özellikle perşembe günleri erasmus yapanların gittiği bir yer. İki ayrı dans alanı var ve giriş ücretsiz.

xdemon

Akademia: Eğer Kredka veya Olewek yurtlarından birinde kalacaksanız buraya elbet yolunuz düşecek. Hmen yurdun karşısında olması nedeniyle herkesin gittiği bir yer eski Alibi adı altında ki gibi olmasa da yakınlığı ve gelenlerin tamamına yakınının uluslararası öğrenciler olması nedeniyle hala tercih sebebi.

Unutmadan kulüblerde ki fiyatlar hakkında biraz bilgi vermek gerekirse biralar genelde 8-10 zloty shotlar ise 5 zloty civarında.

Gece kulübleri bu kadar geldik son 1 yere;

Czupito: 100’den fazla çeşiti olan tam bir shot mekanı. Shotların tamamına yakını 5 zloty kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Geceye başlamadan burada 1-2 shot atmakta fayda var hem rynek’e de baya yakın. Size tavsiyem Fire ın the Hole adlı shot bu arada unutmadan aç karnına sakın içmeyin. 😉

Czupito

 

Wroclaw’da Gezilecek Yerler ve Wroclaw’da Nerede Ne Yenmeli adlı yazılarıma ulaşmak için isimlerinin üstünü tıklamanız yeterli olacaktır. Şimdilik Hoşçakalın 😉

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 4 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

Yatak: 70 Zloty (6 kişilik hostel)
Bira: 2 Zloty (Markette)
Yemek: 12 Zloty (Whopper Menu)
Ulaşım: 1,5 Zloty ( Öğrenci için tek bilet)
———————————
Turistik Zenginlik: 3/5
Gece Hayatı: 4/5
Pahalılık: 3/5
Şehire Genel Puan: 4/5
———————————
Gerekli Süre: 2 Gün

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz