Roma Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Her Sokağı Ayrı Tarih Kokan, İtalya’nın En Güzel Şehri

Gelelim Roma’ya Avrupa’da Barcelona’dan sonra en çok beğendiğim şehir diyebilirim. Londra’yı bu listede hala konumlandıramadım ama şu ana kadar gördüğüm şehirler arasında ilk üç içerisinde olduğu kesin. Biz dönelim Roma’ya İtalya’nın çoğu kişiye görede Avrupa’nın başkenti diyebileceğimiz bu muhteşem şehre, Roma hakkında biraz ansiklopedilik bilgiler vermek gerekirse, Roma İtalya’nın en kalabalık şehri, en kalabalık dediğime bakmayın toplam nüfusu 4 Milyon, İstanbul’un 4’te 1’i kadar sadece. Yaklaşık olarak 2800 yıllıkta bir geçmişi var bu şehrin.

Şehir kendi içinde bir başka şehri hatta ülkeyide barındıyor. Bahsettiğim yer tabiki Vatikan ama bununla ilgili ve Vatikan gezimle alakalı ayrı küçük bir yazı yapabilirim. Geçelim Roma’da Ulaşım, Gece hayatı ve Nerede ne yenir, ne yenmeli bölümlerine.

indir (1)

Roma’da Ulaşım

Roma’da havalimanında şehre ulaşmak için ben otobüsü kullanmıştım. Havalimanından şehre dediğimde kısa bir mesafe gibi bir şey düşünmeyin. Fiumicino Havalimanı ile şehir arasında 1 saatlik bir yol gittim herhalde. Otobüs bileti için 10 Euro’luk bir ücret ödemiştim. Bileti internettende alabiliyorsunuz havaalanı içerisindeki noktalardan da aklınızda bulunsun.

Şehirde ulaşım ise metro ve otobüslerle rahatlıkla sağlanabilir ama benim tavsiyem aceleniz yoksa yürüyerek Roma sokaklarında dolaşarak şehrin keyfini çıkar. Otobüs, Metro biletlerini 2-3 günlük 1 haftalık olarak alabileceğiniz gibi tek bilet olarakta alabilirsiniz.

Roma’da Yeme-İçme

Gelelim en zevkli kısma Roma’da yeme içme 🙂 İtalyan mutfağını bilmeyenimiz yoktur herhalde, bol bol pizza, lazanya, dondurma, kahve, makarna, tiramisu ve şu an aklıma gelmeyen bir sürü yemek-tatlı çeşidi. Yemek çeşitleri üzerinden madde madde gidelim biraz.

Pizza: İtalya diyince akla gelen ilk şeylerden biri Pizza, kimilerine göre Napoli pizza konusunda Roma’dan daha iyi olsada Roma’nın da çok güzel olduğunu söylemeliyiz. Ben pizzayı herkesin önerdiği bir yer olan Pizzeria Baffetto isimli restoranda yedim. Pizza cidden çok güzeldi ama yoğunluktan hem girişte hem de siparişin gelmesi için güzel bir süre bekliyorsunuz. Pizzaların fiyatı ise 10-13 Euro arasında değişiyor.

Roma

Dondurma: Pizza’da yukarıda bahsettiğim gibi çok güzeldi ama İstanbul’da da benzer yakın güzellikte pizzalar yediğimi hatırlıyorum ama Roma’da yediğim dondurma gibi bir dondurma ben İstanbul’da yemedim, özellikle bir yer söylemeyeceğim dondurma için neredeyse hepsi güzel Roma’dan daha güzeli ise Floransa’da 🙂

Lazanya&Makarna: Bu ikisini çok büyük restoranlarda yemedim acıkınca gördüğüm ilk restoranda yedim hem lazanyayı hem makarnayı, lazanyayı yediğim yer çok iyi yapmıyordu sanırım kötü değildi ama aman amanda değildi. Makarna ise çok çok güzeldi kesinlikle İtalyan Spagettisi olmanın hakkını veriyordu yediğim yer. İsmini hatırlamıyorum yediğim yerin ama Vatikan çıkışındaki sokakların oradaki bir restoranda yemiştim.

Roma Gece Hayatı

Roma’da gezmekten yemek yemekten çok gece hayatına fırsat bulamamıştık. Bu yüzden burada kısmen okuduğum, gördüğüm duyduğum bilgileri aktaracağım size. Roma’da gece hayatı oldukça zengin. Şehir merkezinde pek çok club ve bar yer alıyor. İspanyol merdivenlerinin orada pre-drink yapıldıktan sonra club’a gitmek ise klasik bir gece hayatıının rituellerinden diyebiliriz. Club ismi olarakta size diğer yazılarda okuduğum herkes tarafından önerilen Goa Club’ı söyleyebilirim.

Bir sonraki yazıda Roma’da nereler gezilmeli onları anlatacağım şimdilik hoşcakalın 🙂

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 2 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

Yatak: 15 Euro (4 kişilik hostel)
Bira: 2 Euro (Markette)
Yemek: 5 Euro (Whopper Menü)
Ulaşım: Metro 4 günlük 28 Euro
———————————
Turistik Zenginlik: 5/5
Gece Hayatı: 4/5
Pahalılık: 5/5
Şehire Genel Puan: 5/5
———————————
Gerekli Süre: 4-5 Gün

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz