Roma Gezi Rehberi

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Avrupa’nın Başkenti

Vatikan‘ı da kapsayan Avrupa’nın en özel başkentlerinden birindeyiz. Roma gezisi başlı başına bir kültür turu demek. Turizm information‘dan aldığınız ücretsiz haritada birbiriyle 200 metre mesafede A ile B noktaları arasında, haritaya almaya gerek duymadıkları, herhangi bir yerde olsa turizm sembolü ilan edilecek birçok yapı var ve 200 metre yol almanız bir saat sürebilir.

Roma gezisini iki kısıma ayıralım. Eski şehir ve yerleşik şehir. Turun çoğunu geçireceğiniz eski şehirde pek Romalı bulamayabilirsiniz; turistlerle birlikte gezeceğiniz olağanüstü bir açık hava müzesinde olacaksınız. Yerleşik şehir ise eski Romayı çevreleyen, bildiğin koca koca binaların ve yerel insanların ‘barındığı’ bildiğin kent.

Roma

ROMA’DA GÖRÜLECEK YERLER

Fontana di Trevi: Aşk çeşmesi olarak da bilinen bu görkemli yapı 26 metreye yaklaşan yüksekliği, 20 metre civarı genişliği ile Barok mimarinin ve heykelciliğin en güzel eserlerinden. Çok büyük laf edelim, yer yüzünde gördüğümüz insan yapımı en güzel şeylerden biridir. Mutlaka gündüz ve gece ayrı ayrı görmelisiniz.

Spanish Steps ( İspanyol Merdivenleri): Trinita dei Monti Kilisesi’ne çıkan merdivenler hem genişliği ve mimari güzelliğiyle hem de sürekli gerçekleşen müzik etkinlikleriyle özellikle akşam üstü/gece öncesi için çok doğru bir seçim. Hiçbir şey bulamazsanız marketten alacağınız biralarla merdivenler üstünde sosyalleşmek çok keyifli olacaktır. Tabii ki daha kolay paylaşılması ve davetkarlığı nedeniyle yine marketten alınası bir şişe şarap tercih ve öneri sebebidir.

Collosseum: Dünya’nın en büyük anfitiyatrosu, 55.000 kişi kapasiteli. İçinde artık çok ilgi çekici bir şey kalmamış ama çevresindeki eski şehir ile birlikte muazzam bir yapı ve elbette Roma’nın en önemli simgesi. 72 yılında böyle devasa bir yapının yapılmış olması gerçekten şaşkınlık verici. İçine girip girmemek size kalmış ancak etrafında bir tavaf görsel ve hissi zevkler verecektir. Giriş ücreti Roma Forumu ile birlikte 12 €’dur. Dünya’nın 7 yeni harikası listesinde yer alır.

Roma Forumu: Antik Roma’nın şehir merkezidir ve M.Ö 5. yüzyıldan M.S 5. yüzyıla kadarlık dönemde Antik Roma’nın en önemli yapıları bu bölge içinde kurulmuştur. Giriş ücreti Collesseum ile birlikte 12 €’dur.

Panteon: Büyük bir meydanın devamında haşmetli bir tapınak, günümüze kilise olarak kullanımının etkisiyle birebir korunarak gelmiş enfes bir yapı. Gün ışığının olduğu saatlerde girdiğinizde kubbesindeki kocaman delikten günün saatini öğrenebilirsiniz. Antik Roma’dan günümüze kalan en iyi korunmuş yapıdır ve kullanılan tekniklerin mimari tarihinde büyük etkisi vardır.

Castel Sant Angelo: Fatih Sultan Mehmet’in şehzadesi Cem Sultan’ın da mahkum olduğu, Papa’nın evi ve hapishane olarak kullanılmış Roma Kalesi. Giriş 8 €.

Piazza Venezia: Roma’nın birçok meydanı arasında önemli olanlarından biri. Solunda Victor Emanuel II’nin etkileyici bir heykelini de barındıran, geçip görülecek, geçerken soluklanılacak hoş bir meydan. Eski şehir bölgesinin coğrafi olarak tam ortasında bulunmaktadır. Yerellerle konuştuğumuzda bu yapıyı şehrin tarihi dokusunu bozduğunu söylemektedirler. Açıkçası haksız da değiller.

Piazza del Popolo: Roma’daki en büyük meydandır. Yılbaşı kutlaması, konserler ve gösterilerin merkezidir. Biz bisikletimizle burada çok eğlenmiştik, tavsiye ederiz.

Piazza Navona: Meydanlara doyacağınız Roma gezisinin en renkli alanı. Etrafta koşuşturan çocuklar, sokak gösterileri, müzisyenleri ile hep canlıdır. Çevresinde de bolca cafe-restoran bulunmaktadır. Sürpriz yaşamamak için fiyatlara önceden dikkat etmek gerekir.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 2 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz