Wroclaw’da Nerede Ne Yenmeli

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Leh Mutfağından Dünya Mutfağına

Wroclaw’da gezdik dolaştık eğlendik ee doğal olarak acıktık ama nerede ne yenir bilmiyorsunuz bu yazıda bunları cevaplayacağım. Bunu da böyle uzun uzun paragraf şeklinde anlatmaktansa sevdiğim, beğendiğim mekanları madde şeklinde yazacağım. Bu yazıda yemek konusunda kendilerine çok güvendiğim Safiye ve Ceyhun’dan da yardım aldığımı söylemeden geçmek olmaz.

Listeye geçmeden önce kısaca bir Leh Mutfağından bahsedeceğim. Leh mutfağı nedir ? Ne tarz yiyecekleri vardır ? Bizim damak tadımıza uygun mudur ? Bu soruları cevaplayayım.

Öncelikle Leh mutfağı genellikle domuz eti üzerine kurulmuş bir mutfak diyebiliriz. Çoğu yemeklerinde dana yerine domuz kullandıkları için domuz yemeyenler için biraz sıkıntı olabilir. Bende şahsen domuz eti yemeyi tercih etmediğimden yöresel yemekleri ile pek samimi olamadım. Onun dışında Leh mutfağında patatesin çok önemli bir yeri var diyebiliriz patatesi haşlayarak soslarla pişirerek ya da çeşitli şekiller yemeğe katarak yiyorlar. Leh mutfağında aynı zamanda çorbalarında önemli bir yeri var ama pek bizim seveceğimiz tarzdan değil açıkçası . Ördek kanından yapılan bir çorbalarını olduğunu duyduktan sonra tüm çorbalara şüphe ile yaklaşmaya başladım. Bu arada anlamadığım bir şekilde çorbada bile et kullanmayı çok seviyorlar. Leh mutfağındaki tatlılardan kısa bir bahsetmek gerekirse, benim gördüğüm kadarıyla kendilerine ait çok spesifik bir tatlıları yok ama benim ponçik dediğim (sanırım lehçe adı da buna benzer bir şey) bir tatlıları var. Tarif etmek gerekirse hamurun içine veya üstüne krema ve çeşidine göre çikolata veya değişik meyveler koyarak yapılan bir tür tatlı. Şahsen Leh mutfağı bana pek hitap etmiyor bir tek pierogi var (altta bir mekan önereceğim bunun için) o da bizim mantının biraz daha büyük hali gibi bir şey.

Neyse gelelim yemek yenilmesinin tavsiye ettiğim yerlere;

Moaburger: Rynekte bulunan benim Wroclaw’da en sevdiğim hamburgerci. 30 zloty’ye hamburger,patates ve kola alabilirsiniz. Hamburgerlerinin çok büyük olduğunu ‘yaklaşık 400-500 gram’ belirtmeden geçmek olmaz. Hamburgerden sonra çoğu zaman midede patatese yer kalmıyor. Bu arada hamburgerde isteğinize göre peyniri ve içindeki eti seçiyorsunuz, peynir olarak edam,gouda et olarakta dana,domuz,tavuk gibi pek çok seçenek mevcut. Benim favorim edam peyniri ile yapılan dana etinden klasik burger.

Pasibus: Burası başka bir hamburgerci. Lehlerin kendi markası olan ve polonyada bir çok şehirde şubesi olan bir yer. Wroclaw’da bile birden fazla şubesi var. Fiyat seviyesi olarak Moaburger ile hemen hemen aynı ama hamburgerleri onunki kadar büyük değil. Çeşit olarak Moaburger’a kıyasla çok çeşidi var. Rynekte ki şubesinde 1 saat sıra beklediğim için pek güzel anılarım yok ama hamburgeri lezzetliydi.

Whiskey in the Jar: Burası son derece güzel, elit bir yer. Hamburger,pizza,steak,makarna ve daha pek çok yemek seçeneği var. Fiyatlar genel olarak pahalı diyebiliriz ama lezzet olarak çok çok iyi. İçeçek olarak alkolsüz içeçeklerin yanı sıra bar’da mevcut viski,bira ve benzeri içeceklerde var.

Pierogarnia: Burasıda Polonya’nın belki de tek beğendiğim yöresel yemeği olan pierogi yemenizi tavsiye ettiğim bir yer. Pierogi genel olarak bizde ki mantının biraz daha büyük hali diyebiliriz. Soğanlı,etli.patatesli,peynirli olmak üzere pek çok çeşidi mevcut. Aynı zamanda pişirme tarzlarına göre 1-2 farklı çeşidi mevcut. Açıkçası bu mekandaki pierogiler lezzetli olmasına rağmen bana göre aşırı pahalıydı yanlış hatırlamıyorsam 8 adet pierogi için 20 zlotyden fazla bir para ödemiştik. Genelde ben pierogi yiyeceksem marketten alıp evde ya suda haşlayarak ya da tavada kızartarak (ki böyle daha güzel oluyor bence) yapıp, yiyordum. Bu arada bu restoranda diğer pek çok yer gibi Rynekte yer alıyor.

Pierogi

Pizza nel Parco: Burası Kredka ve Olewek yurtlarının arkasında kalan yeşillik bir alanda yer alan çok beğendiğim bir pizzacı. Pizzaları genel olarak küçük boy 22 büyük boy 30 zloty civarında ama küçük boyu 1 kişi bitiremez. Küçük boyun boyutu 25 cm büyük boy 35 cm diye hatırlıyorum. Mekan gayet güzel ve hoş, yazın yer bulmak biraz zor olabiliyor ve sinekler yazın pek rahat bırakmıyor.

Piec Na Szewskiej: Burasıda Rynekte bulunan ama ana meydanın orada değilde Wroclaw Üniversitesinin ana binasına doğru yer alan güzel bir pizzacı. Fiyatlar bir önceki pizzacıya göre daha makul seviyelerde genellikle 15-25 arası tüm pizzalar ama boyut olarakta diğer pizzacıya göre küçükler. Çoğu italyana göre bu italyan pizzacı İtalya’da bulunan pek çok pizzacıdan daha iyi, İtalyanların yemek konusunda ne kadar titiz olduklarını bilen biri olarak bu yorumu ciddiye alıp gitmenizi tavsiye ediyorum.

Soczewka: Rynekte Whiskey and thw Jar’ın yanında yer olan güzel bir restorant. Genellikle hamburger çeşitleri olmak üzere pek çok fast-food alternatifi mevcut. Aynı zamanda bu restorantta bir dj var evet yalnız duymadınız, ufak çaplı bir dj kabini ve dj var. Yemek olarak tartışmasız tavsiyem Mac and Cheese Burger. Normal burgerlera göre biraz farklı gelebilir çünkü tek ekmekli bir hamburger, alt tarafta mac and cheese var üstüne hamburger köftesi ve malzemeler ve en üste ekmek yanında 1-2 tane soğan halkası da getiriyorlar ki onlarda muhteşem. Fiyatlar ise Wroclaw’daki diğer burger mekanlar ile hemen hemen aynı.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 4 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz