Krakow Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Polonya’nın En Güzel, En Hüzünlü Şehri; Krakow

Salgın nedeniyle çoğumuzun evde geçirdiği şu günlerde ben de bolca ihmal ettiğim siteme geri döndüm ve yarım bıraktığım yazılarımı tamamlama kararı aldım. Uzun bir süre boyunca seyahat etmek bizim için şu anki şartlara göre bir hayal olarak gözükse bile bu anılarımı yazıya dökerek sizinle paylaşmak istedim. Herkesin bu süreçte iyi olduğunu sağlıklı olduğunu umut ederek yazıya geçmek istiyorum yoksa burası duygusallaşacak arkadaşlar.  😥

200504_krakow_200_900x600-900x580

Krakow, Polonya’nın en eski en büyük üç şehrinden biri, eski diyoruz ama bu şehir 2.Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkıldı. 2. Dünya Savaşının bu şehirde ve çevresinde yaptığı tek yıkım şehir merkeziyle kalmadı ne yazık ki, Auschwitz-Birkenau toplama kampları yıkımlarının en büyüğünü bize gösterdi. Bu kamplarda yaklaşık olarak 1 milyon insanın katledildi. Kimileri gaz odalarında öldürüldü, kimileri kurşuna dizilerek öldürüldü. Bu konuya daha fazla değinmeyeceğim zaten toplama kampıyla alakalı bilgileri yazının ilerleyen kısımlarında detaylandıracağım ama  2. Dünya Savaşı ve Polonya’nın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için Netflix’te yer alan 2. Dünya Savaşının Renklendirilmiş Görüntüleri isimli belgeseli ve Life is Beautiful, The Pianist, Schinler’s List filmlerini izleyebilirler.

Krakow’a geri dönersek şehirden bu yazıda diğer yazılarımda kullandığım farklı bir tarzda bahsedeceğim. Krakow’da 2 gün geçirdim ve bu günleri anlatarak şehirden ve gezdiğim yerlerden söz edeceğim. Krakow’a Wroclaw’dan polskibus otobüsü ile erasmus ekibimle beraber gittik. Otobüs yolcuğu yaklaşık olarak 3 saat sürüyor ve bir bilet 35 zloty bu ise 2017 kuruna göre 35 TL’ye denk geliyor. Türkiye’den gitmek isteyenler için Krakow’a direk uçuşlar bulunuyor.

Krakow’a gittiğimizde ilk yaptığımız iş doğal olarak hostelimize yerleşmemiz oldu. Geceliği yaklaşık olarak kişi başı 100 zloty olan 2 kişilik odalar için rezervasyon yapmıştık. Konum olarakta merkezi bir yerdeydik. Hostele yerleştikten sonra bir restorana gidip yemek yedik, kimimiz hamburger yedi kimimiz lehlerin mantısı “pierogi” yedi, yolunuz Polonya’ya düşerse size de tavsiye ederim pierogiyi özellikle patatesli olanı benim favorim. Yemeklerden sonra şehre asıl geliş amacımız olan Hardwell konseri için yola çıktık. Ekibimiz toplam 7-8 kişiden oluşuyordu ama öncesinde Hardwell dinleyen 3 kişi vardı sanırım. Selen sağolsun hepimizi bir şekilde ikna edip konsere götürdü. Konser genel olarak beklediğimden çok iyiydi kız arkadaşımla yaşadığım tartışmalar olmasa daha iyi olabilirdi 🙂 . Konser biletlerini yaklaşık olarak 100 zloty gibi bir fiyata almıştık. Genel olarak Polonya’da bir konser fiyatı Türkiye’deki aynı kişinin konser fiyatından neredeyse yarı yarıya daha ucuz oluyor. Sevdiğiniz grupların, kişilerin konserleri varsa siz Polonya’dayken gitmenizi tavsiye ederim.

Konser sonrası yarı sarhoş bir halde hepimiz şehir merkezine gidip bir parti çıkışı klasiği olarak mc donalds’da hamburgerlerimizi yiyip hostelimize geri döndük.

auschwitz

Krakow’daki 2. günümüzde ise toplama kamplarına gittik. Aradan 3 yıla yakın bir süre geçtiği için biz nasıl gittik tam hatırlamıyorum ama şehir merkezinden otobüsle gidebiliyorsunuz. Kampa girerken sizi kapıda bir yazı karşılıyor. Tam hatırlayamasamda çalışmak insanı özgürleştirir gibi bir yazı olması lazım. Bunun ne kadar büyük bir yalan olduğunu kampı gezerken anlıyorsunuz Toplama kampını, gaz odalarını, hücreleri gezerken kendinizi kötü hissediyorsunuz, 75 yıl önce burada ölen insanların eşyaları hala orada duruyor. Gördükçe duygulanıyorsunuz, bizim gezdiğimiz grupta kendi kötü hissedip devam edemeyenler bile oldu. Yaklaşık olarak 3 saatlik bir kamp turundan sonra otobüsümüze atlayıp şehir merkezine geri döndük. Şehir merkezinde Wroclaw’a evimize giden otobüsün kalkış zamanını beklerken biraz daha gezdik ve ardından Polonya’nın en hüzünlü şehrini veda ettik.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 2 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

Yatak: 25 Euro (2 kişilik hostel)
Bira: 1 Euro (Markette)
Yemek: 2.5 Euro (Whopper Menü)
Ulaşım: Tabanway
———————————
Turistik Zenginlik: 4/5
Gece Hayatı: 4/5
Pahalılık: 3/5
Şehire Genel Puan: 4/5
———————————
Gerekli Süre: 2-3 Gün

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz