Fes Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Fes, Fas Sultanlığının Eski Başkenti

Fes şehri Fas’ın  Fès-Boulemane bölgesinde bulunan ülkenin üçüncü büyük şehridir. Şehire İstanbul’dan direk uçuşlar olmakta olup genel olarak biletler pahalıdır. Türkçe’de Fas’a Fas dememizin sebebi olan Fez, Dünya’da orta çağ yerleşimi bütün olarak en iyi korunmuş şehirlerden biri. Marakeş ve Kazablanka şehirlerinin ‘aşırı turistik’ yapısına göre Fez’in gerçek Fas hayatını görebilmek için daha iyi bir şehir olduğu söylenebilir. Gerçi Fez’e gelen turist sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Fez’de görülecek en önemli yer kuşkusuz eski şehir yani Fez Medina‘sı, turistik her şey neredeyse bu eski bölgede yer alıyor. Surlarla çevrili bir orta çağ şehir olan Fez Medina’sı 9. yy’da kurulmuş ve yaklaşık 9700 sokaktan oluşan kaybolmamanın imkansız olduğu bir keşmekeş.  Yaklaşık bir buçuk, iki metre genişliğindeki dar sokakları sebebiyle arabaların giremediği şehirde ulaşım; eşek ve atlarla gerçekleştiriliyor.

Bu bilgileri verdikten sonra bu yazıyı diğerlerine göre biraz daha farklı kısmen sohbet,anı şekilde ele alacağım bakalım nasıl olacak 🙂

Benim Fes’ gidişim ise 2017 ocak ayında planlayıp 2017 mart ayında arkadaşım Furkan ile Barselona gezimizden sonra olmuştur. Açıkçası şehir ve ülke hakkında gitmeden evvel endişelerimiz vardı ve gidince bu endişelerimiz ne kadar yanlış ve ne kadar doğru olduğunu gördük.

Öncelikle Fas Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize istememektedir ve ülkede dirhem kullanılmaktadır ki benim gittiğim zamanda 1 TL 3 Dirheme eşitti ve ülke genel olarak cidden çok ucuzdu. Fes’e ilk vardığımızda hava limanından şehre ulaşmak için en mantıklı yolun taksi olduğunu biliyorduk ama taksilerde fiyatlandırma genellikle pazarlıkla oluyor ve ucuza gitmek istiyorsanız üzerinde taksi yazısı bulunmayan ama kaçakta sayılmayan taksilere binmeniz gerekiyor ki bizde öyle yaptık. Şehirde bir eski yerleşim yeri bir de yeni yerleşim yeri olmak üzere 2 alan yeni yerleşim yeri hırsızlık olaylarına daha yatkınmış o yüzden tavsiyem eski şehir denilen bölgede kalmanız ki zaten gezilecek yerler hep bu alanda yer alıyor. Şehir ve ülke genel olarak kilim ve dokumacılık ile ünlü beğenirseniz ve fiyatta anlaşırsanız bir kilim alabilirsiniz. Ayrıca ülkede genel olarak bir ot tüketimi ve satışı var. Fiyatlarda baya uygun ve genel olarak kaliteli ürünler eğer tüketiyorsanız aklınızda bulunsun.

fes

Şehirle ilgili en önemli bilgiler ise her şey için pazarlık yapın, yol göstermeyi teklif eden çocuklar bunun için para isterler sizi sevdiklerinden yapmazlar yani, her ne kadar bizim başımıza gelmese de herhangi bir kapkaç durumuna karşı tedbirli olun. Ayrıca genelde şehirde navigasyon çalışmıyor o yüzden yol sormaktan çekinmeyin ama yolu sokakta boş duranları değil de dükkan sahibi olanlara sorun çünkü diğerleri durun ben sizi götüreyim diyip yol sonunda sizden para isteyeceklerdir.

Ayrıca isterseniz hava limanından telefonunuz için hat alabilirsiniz. Şehir merkezinde 1 tık daha ucuz ama aradaki fark çokta kafaya takılacak düzeyde değil ama pazarlık edip düşürmeyi deneyin yine de.

Tüm bu sözlerimizden şehre karşı bir antipati oluşmasın sakın, halk Türkleri ve Türk dizilerini çok seviyorlar ve kaldığımız oteldeki insanlara bize müşteri gözüyle değil arkadaş gözüyle baktılar ve bizim içinde öyleler. Kilit kelimeler Kurtlar vadisi, Hasan Şaş ve Recep Tayyip Erdoğan ( maalesef)

Fes’te Yeme İçme

Fas’ın yemekleri çok lezzetli Erasmusta Polonya’da iştahı kapanan ben Fes’te ve Fas’ın diğer şehirlerinde sürekli yemek yiyordum. Özellikle kuskus ve Tajin’i ( favorim Kefta tajin ) denemenizi tavsiye ediyorum. Muhtemelen kaldığınız yerde veya yemek için gittiğiniz restoranda size önerilecek olan nane çayı ise denemenizi tavsiye ettiğim ayrı bir güzel tat. Bunların dışında B’stilla, Zaalouk ,Makouda gibi yöresel yemekleri deneyebilirsiniz. Birde denemek isterseniz meşhur deve burgerları var arkadaşım denemek istemişti ama restorana geldiğimizde karar değiştirdi ve bizde normal bir burger yedik baya sağlam bir fiyata o konuda hala sinirliyim kendisine

Fes’te Ulaşım

Fes’te şehir içinde ulaşım için yürümeniz yeterli pek çok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Ulaşım için bir araca sadece hava limanına gidip gelirken ihtiyacınız olacaktır.

Fes’te Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlere başlamadan önce şunu belirmek gerekir ki Fas Müslüman bir ülke ve ülkede cami vb yerlere Müslüman olmayanların girmesi yasak (Ülkede yerli halka alkol satışıda yasak o yüzden pek çok hostel sahibi alkol almaya ya müşterisiyle gidiyor ya da onun pasaportuyla alkol isterseniz aklınızda bulunsun). Biz cami vb. yerlere  girme konusunda bir sıkıntı çekmiyoruz çünkü inansakta inanmasakta Türk olduğumuzu öğrenince bizi Müslüman varsayıp geçmemize izin veriyorlar ama olur da soru sorarlarsa bir kaç basit dua işinizi kolaylaştırır.

Deri boyama tabakhaneleri: Organik boyalarla ortaçağ teknikleriyle üretim yapılan bu tabakhaneler, Fez’de göreceğiniz en enteresan şey. Tabakhanelerde 11. yüzyıldan beri aynı primitif yöntemlerle çalışılmaktadır. Derileri boyamak için doğal sebzelerden elde edilen boyalar kullanılır. Nane, (yeşil), kına (turuncu), sedir (kahverengi), ve safran (sarı) bunlardan birkaçıdır. İşçilerin oldukça zor koşullar altında çalıştığı tabakhane ve boyama çukurlarını görmek için çevresindeki deri satan dükkanların teraslarına çıkmalısınız.

FES

Bab Boujloud (Mavi Kapı) : Medina’ya giriş yapmak için bu görkemli kapıyı tercih edebilirsiniz. Mozaik süslemeleri ve mimari yapısı binbir gece masallarından fırlamış gibi.

Bou Inania Medresesi: Yeşil minaresi ve geniş avlusuyla çok güzel bir yapı. Duvarlar, kapılar, kemerler, ince ahşap ve mermer işçilikleri çok etkileyici.

Kairaouine Camii: Şehrin en büyük camisi, bizdeki mimariden oldukça farklı, büyük ama yatay şekilde yerleştirilmiş. Başta’da söyledİğimiz gibi Fas’ta camilere gayrimüslimler alınmıyor, pasaportunuzla Türk olduğunuzu kanıtlayıp ‘Selamun Aleyküm’ diyerek geçen şanslı turistlerden olabilirsiniz. Kapıdan içeri bakan batılı turistlere de üzülüyor tabii insan. ehehe!

El Karavayyin Üniversitesi: 859 yılında kurulan medrese ortaçağdan beri Müslüman alemi için önde gelen eğitim kurumlarından ve ruhani yerlerden bir tanesidir. İçeri girip tarihini öğrenmek ve detay işçilikleri incelemek lazım.

 

 

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 4 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

Yatak: 5 Euro (2 kişilik otel odası)
Bira: ?
Yemek: 8 Euro (Turist Menüsü)
Ulaşım: Yürüme
———————————
Turistik Zenginlik: 3/5
Gece Hayatı: 1/5
Pahalılık: 1/5
Şehire Genel Puan: 3/5
———————————
Gerekli Süre: 1 Gün

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz