Marakeş Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Marakeş: Kaosun Şehri

Gelelim tartışmasız Fas’ın en büyüleyici şehrine, Marakeş’e. Fas’ta şehirler genelde iki bölümden oluşuyor. Medina denilen eski şehir ve yeni şehir. Marakeş’te Medina şehrin kalbi ve Djemaa El Fnaa’da (Ölüler Meydanı) Medina’nın kalbi.

Şehirde genel olarak bir karmaşa var gibi İstiklal Caddesinde yürümek veya kapalı çarşıda dolaşmak gibi bi hissi var bu şehirde gezmenin. Özellikle Djemaa El Fnaa’da dolaşmak bu hissi insanda uyandırıyor.

Şehir hakkında gezilecek yerler, konaklama, ulaşım, yeme-içme bilgilerine girmeden size söylemek istediğim bir iki şey var. Geceleri Djemma El Fnaa meydanında dolaşırken her zaman hırsızlığa karşı dikkatli olun mümkünse yanınıza sadece harcayacağınız kadar para alın. Yılan oynatıcılarının ve diğer şov yapanların fotoğraflarını çektiğinizde hemen sizden birisi para istemeye gelecektir uyanık olun fotoğraf çeker çekmez uzaklaşın oradan boşuna para vermeyin. Alışveriş yapın, pazarlık edin, sokak yemeklerini deneyin özellikle geceleri meydana kurulan yemek çadırlarından bir tanesinde yemek yiyin zaten onlar size yapışacaktır. Tabi buradaki yemekten sonra fiyata otomatik bahşiş ekleyebiliyorlar dikkatli olun dirhem TL’ye karşı değersiz olsa da çok harcamayın sonra bi bakmışsınız paranız bitmiş.

Marakeş Konaklama

Bu şehirde kaldığım 3 günlük sürede 2 farklı Riad’da kaldım. Bu arada Riad geleneksel otel tarzı bir şey tam nasıl açıklanır bilemedim şu an ama sizin de kesinlikle Fas ziyaretiniz boyunca Riad’larda kalmanızı tavsiye ediyorum. Her neyse kaldığım bu 2 Riad’da Djemaa El Fnaa meydanındaydı ve gayet iyi Riadd’lardı. İsteyenler buradan bakabilirler.

Riad

Bunun dışında Booking.com‘tan isteyenler araştırma yapabilir.

Marakeş Ulaşım

Şehre Türkiye’den ve diğer şehirlerden direk hava yolu ile Fas’taki diğer şehirlerden de  tren ile ve otobüs ile ulaşım mümkün. Hava limanından şehre taksi ücreti 150 dirhem tutmuştu bizim. Biz 2 kişi toplam 100 dirheme anlaşmıştık ama hava limanına varınca taksici 200 diye ısrar etti bizde söve söve  150 dirheme anlaşıp parayı verdik. ( gerçekten adamın yüzüne karşı hakaret ettim dilimizi bilmediği için anlamadı iyi bir şey söylediğimi zannettim güldü teşekkür etti).

Marakeş’te şehir içi ulaşım için ise yürümeniz yeterli  tavsiye etmiyoruz ama eğer isterseniz at arabaları ile de şehirde tur atmanız mümkün.

Marakeş Yeme-İçme

Geleneksel Fas yemekleri (Tajin,Kefta,Kuskus) dışında burada özellikle Djemaa El Fnaa meydanında akşam kurulan yemek satan tezgahlarda yemek yemenizi öneririm. Biraz hijyenden uzak olsa da tatları güzel gerçi ben 2 aydır Türk yemeğine benzer birşeyi ilk kez yediğimden bana öyle gelmişte olabilir ama bence güzeldi sizde deneyin. Ayrıca meşhur bir deve burger yapan yer var adı Cafe Clock denemek isterseniz aklınızda bulunsun.

Marakeş tajin

Resimdeki Tajin Kefta yemeği

Marakeş Gezilecek Yerler

Djemaa El Fnaa Meydanı: Kesinlikle bu meydanın oradaki riadların birinde kalın. Akşamı ayrı gündüzü ayrı güzel bir meydan burası. Akşamki yılan şovları her yerden bir bağırış bir şey satma çabası o karmaşa rengarenk ortam o kadar güzel geliyor ki insana. Elbette bir de bu manzarayı meydanda yer alan cafelerin bir tanesinin üst katına çıkıp Fas’a özel nane çayınızı yudumlarken seyredin.

Marakeş

Medersa Ben Youssef: Burası Marakeş’teki İslami Üniversitedir.

Girişteki yazıtta Ali Ben Youssef’in sözü ; Her kim kapımdan içeri girerse, umutlarını aşabilir!

Medrese Merenid Sultanı Abou el Hassan tarafından 14.yy’da kurulmuştur. Bununla birlikte 1560’lı yıllarda Saadian’lar tarafından tekrardan inşa edilmiştir. Böylelikle medresenin mimarisinde kendi sanat ve mimari izlerini bırakmışlardır.

Giriş Ücreti : 20 Dh

Majorelle Bahçeleri: Kızıl şehir lakaplı Marakeş’in tam kalbinde bin bir çeşit bitkiler arasında  gizli kalmış bir evden bahsediyoruz. Burası barındırdığı bitki çeşitliliğiyle, zamanında dünyaca ünlü insanlara ev sahipliği yapmasıyla oldukça ünlüdür.

Kutubiye Cami: Jemaa El Fna meydanının başında heybetiyle duran Marakeş’in en büyük camisi özellikle 70 metre uzunluğundaki görkemli minaresiyle meşhurdur. Muvahhidler döneminden kısa bir süre sonra Berberi Kral Yakup Mansur tarafından inşa edilen cami 1184-1199 yılları arasında tamamlanabilmiştir. Koutoub arapçada kitap demektir. O yıllarda buraya yakın kitap çarşısı olduğu için ismi buradan gelmektedir. Fas mimarisiyle inşa edilen minare sonradan yapılan Rabat’taki Hasan Kulesi ve Sevilya’daki La Giralda kadar güzeldir.

Fas’taki her cami gibi buraya da müslüman olmayanlar kabul edilmemektedir.

Bahia Sarayı: Bahia kelime anlamıyla ihtişamlı demek. Adının hakkını fazlasıyla veriyor doğrusu. Saray 19.yy’da vezir Ahmed İbn Moussa’nın isteği sonucu inşa edilmiştir. O zamanların en havalı sarayı olduğu iddia edilen yapı bugün dahi havasını ve ihtişamını koruyor. Sarayın avlusuna adım atar atmaz Fas ve İslam kültürü gözler önüne seriliyor. Kullanılan binlerce çini, tabanlardaki boyama sanatı kısaca ayağınızı bastığınız yerden göreceğiniz son noktaya kadar el işçiliği aklınıza kazınıyor.

Giriş Ücreti : 10 Dh

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 4 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

Yatak: 15 Euro (2 kişilik otel odası)
Bira: ?
Yemek: 8 Euro (Full Masa 5 çeşit yemek )
Ulaşım: Yürüme
———————————
Turistik Zenginlik: 4/5
Gece Hayatı: 3/5
Pahalılık: 2/5
Şehire Genel Puan: 4/5
———————————
Gerekli Süre: 3 Gün

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz