Kazablanka Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Kazablanka: Fas’ın Beyaz Şehri

Furkan ile gerçekleştirdiğimiz Fas turu sırasında sanırım ikimizinde en az beğendiği şehirdir Kazablanka. Böyle olmasının nedeni ise şehrin Fas’ın geri kalan şehirlerine kıyasla o egzotik yapısından çıkıp modernleşme içerisine girmesi ve onuda tam anlamıyla başaramamış olmaması. Şehirde ki çarpık kentleşme, kirlilik ve diğer bir çok şeyi göze alınca beklediğiniz Kazablanka manzarasını göremiyorsunuz.

Fas’ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan liman şehir yaklaşık 4 milyonluk nüfusu ile Fas’ın en büyük şehri konumunda bulunuyor. 1942 yapımı efsane Hollywood filmi Casablanca’nın şehrim bu kadar ünlü olmasında katkısı büyük.

Kazablanka’nın Kısa Tarihi

Bugünkü kentin yerinde 12. yüzyılda Anfa adlı bir Berberi köyü vardı.15. yüzyılda korsanların merkezi durumuna gelen köy, 1468’de Portekizlilerce yakıldı. 1515’te bölgeye dönen Portekizliler burada Casa Branca adlı adında bir yerleşme kurdu. 1755’te büyük hasara yol açan bir depremden (1755 Lizbon Depremi) sonra boşaltılan kent, 18. yüzyılın sonlarında Sultan Sidi Muhammed bin Abdullah’ın emriyle yeniden kuruldu.Ardından, kente Casablanca adını veren İspanyol tüccarlar ve öteki Avrupalılar buraya yerleşmeye başladılar. Bu dönem nüfusun çoğunluğunu Fransızlar oluşturuyordu; gene aynı anlama gelen Fransızca Maison Blanche adı da Casablanca kadar yaygın bir kullanım kazandı.

1907’de Fransa Kazablanka’yı işgal etti. Kent, Fransız himayesi altında olduğu sürede (1912-1956) Fas’ın en büyük limanı haline geldi.

Kazablanka

Kazablanka’da Ulaşım

Biz Kazablanka’ya Şafşavan’dan otobüsle  yaklaşık olarak 8 saatte geldik. Otobüs fiyatı 150 dirhemdi ama sonradan öğrendiğime göre Fes veya Marakeş gibi şehirlerden gidecek olanlar trenle de gidebiliyormuş. Atlas okyanus manzaralı bir tren yolculuğunu otobüse karşı tercih etmenizi tavsiye ederim.

Şehir içinde ulaşım için biz taksileri ve ayaklarımızı 🙂 kullandık. Toplu taşıma hakkında pek fikrimiz olmadığı ve taksilerde ucuz olduğu için riske girmedik. Zaten Medina’da bir yerde kalırsanız gideceğiniz pek çok yer yakınınızda yer alacaktır.

Kazablanka’da Yeme-İçme

Kazablanka’da önceki Fas şehirlerini anlatan yazılarımızda bahsettiğimiz yöresel yemekleri yiyebileceğiniz gibi Dünya mutfaklarından yemekler bulmakta diğer Fas şehirlerine kıyasla daha kolay. Diğer şehirlere göre daha metropol bil şehir olduğu için fiyatlarda diğer şehirlere kıyasla biraz daha yüksek aklınızda bulunsun.

Kazablanka’da Gezilecek Yerler

Kazablanka şehri Fas’ta gezilecek yer konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz şehirlerden bir tanesi. Pek çok tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapıyor.

2. Hasan Cami: Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve Bouygues tarafından inşa edilen cami, Atlantik kıyısında denizin doldurulması ile elde edilen bir alan üzerine inşa edilmiştir. Aynı anda 25.000 kişinin cami içinde 80.000 kişinin avluda namaz kılmasına olanak verecek derecede geniş olan caminin minaresi, 210 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun minaresidir. Camii’ye gayrimüslümler alınmıyor. Ayrıca biz oradayken Türk olduğumuzu öğrenen bi görevli yanımıza gelip elindeki Türk parası ile Dirhemi değiştirmek istemişti baya şaşırmıştık sizde böyle bi olay yaşarsanız bize haber verin.

Kazablanka

5. Mohommad Meydanı: Beyazıt meydanını andıran bu meydan şehrin idari merkezini gösterir. Bu alandaki binaların çoğu ‘Art Deco’ denilen tarzda inşa edilmiştir.

Korniş Bölgesi: Şehrin en hareketli canlı bölgesi diyebiliriz burası için. Etrafı palmiye ağaçlarıyla çevrili bu bölgede pek çok cafe ve restoran bulabilirsiniz.

Kazablanka Katedrali: Kazablanka cathédrale sacré – cœur olarak da anılan Hıristiyan Katolik Katedrali idi. Kazablanka’da 1930’da inşaatına başlanan katedral hizmetini 1956’da Fas’ın Fransız ve İspanyol himayelerinden çıkması ile hizmete son vermiştir. Neo gotik mimarisine sahip yapının mimarı Paul Tournon olup inşaatı 1962 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde kültür merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

Sidi Abdel Rahman Tapınağı: Kıyıda bir kaya üzerine kurulmuş alçak gel-git sayesinde ulaşılan bir yapı. Biz sahilden gördük sadece detaylı bir bilgiye sahip değiliz maalesef.

Bunların dışında Mahkama du Pacha, Notr Dame de Lourdes Kilisesi gezilecek yerler olarak gösteriliyor. İkisi hakkında pek bir bilgiye sahip olmadığım için bir şeyler yazamayacağım ama aklınızda bulunsun.

 

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 4 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

Yatak: 20 Euro (2 kişilik otel odası)
Bira: ?
Yemek: 8 Euro (Turist Menüsü)
Ulaşım: Yürüme
———————————
Turistik Zenginlik: 3/5
Gece Hayatı: 2/5
Pahalılık: 2/5
Şehire Genel Puan: 2/5
———————————
Gerekli Süre: 1 Gün

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz