Chaefchaouen (Şafşavan) Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Fas’ın Mavi Şehri: Chaefchaouen

Şafşavan ya da Fransızcalaştırılmış transliterasyonuyla Chefchaouen  Fas’ın kuzeybatısında yer alan küçük bir şehirdir. Aynı adlı ilin merkez kenti konumundaki Şafşavan, mavi boyalı evleriyle adını duyurmuştur.

Rif Dağları’nın eteğinde, Tanca ve Tatvan şehirlerine yakın bir konumda yer almaktadır. 1471 yılında kurulan şehrin küçük kalesi günümüze ulaşabilmeyi başarmıştır. Arap ve Musevilerin İspanya’dan sürülmesinin ardından önemli bir Arap ve Musevi göçmen nüfusu Şafşavan’a yerleşmiştir. 1920 yılında İspanyolların işgal ettiği şehir, 1956 yılında Fas’ın bağımsızlığının tanınmasıyla Fas yönetimine teslim edilmiştir.

Binaların maviye boyanmasıyla alakalı pek çok görüş ve inanış vardır bunlardan biri  ise böceklerden koruduğu için mavi renginin seçildiği ve binaların maviye boyandığıdır.

Chaefchaouen

Chaefchaouen Ulaşım

Şehre hava yolu ve deniz yoluyla ulaşım yok. Bu yüzden şehre gitmek için tek yol bulunduğunuz şehirden kalkan otobüsleri kullanmak. Biz Fes şehrinden Chaefchaouen’a yaklaşık 5 saat gibi bir sürede gitmiştik ve yanlış hatırlamıyorsam otobüs biletleri 70 dirhemdi. Hangi firmadan bilet aldığınız çok önemli çünkü bazı firmalar 90’lardan kalma belediye otobüsü gibi eski otobüsleri kullanıyor. Bu yüzden bilet alırken satıcıdan gideceğiniz otobüsü sorun veya göstermesini isteyin.

Şehir içinde ulaşım için yürümeniz yeterli zaten Medina bölgesinde sokaklar daracık ve başka bir ulaşım imkanı yok. Ayrıca masmavi sokaklar içinde yürümenin de zevki başka.

Chaefchaouen Yeme-İçme

Genel olarak bir önceki Fes yazımızda belirttiğim gibi kuskus, tajin vb. yemekler Fas’ın meşhur yemekleri ve burada da onlardan yiyebilirsiniz. Sokak yemeklerini deneyin belki hijyenik gözükmeyebilir. ama biz denediğimizde beğenmiştik ve yolculuk boyunca hiçbirimiz herhangi bir gıda zehirlenmesi ya da mide problemi yaşamadı.

Son olarak biz gittiğimizde hem muhabbetini hem de sandviçlerini sevdiğimiz bir büfeden bahsedeceğim. Medina’da ara sokakların bir tanesinde yer alan Fas’ıın başka bir şehrinde üniversite okuyan genç bir öğrenci arkadaşımız çalışıyor. Türkleri baya seviyor ve ülkemiz hakkında epeycede bir bilgiye sahip yanlış hatırlamıyorsam bir kere de gelmiş. Sandviçlerde hem baya büyük hemde malzeme açısından tatmin edici ayrıcada ucuz denk gelirseniz o dükkana bi sandviç alın derim.

Chaefchaouen Gezilecek Yerler

Açıkcası bu şehirde şurayı gezin, buraya kesin gidin diye pek bir şey diyemeyeceğim. Bunun nedeni bizim genel olarak buranın kendi ortamı için gitmemiz, şurada şu varmış oraya gidelim falan yerine özgürce sokaklarında dolaşmayı, kaybolmayı tercih etmemiz denilebilir. Size de önerim böyle yapmanızdır zaten çok sayıda önemli gezip görülecek yerleri de yok. Ben yinede size birkaç yer söyleyeyim karar size kalmış.

Chaefchaouen

Kasbah: Chaefchaouen’ın müzesi diyebiliriz buraya. Biz gitmedik ama edindiğimiz bilgilere göre içeride şehre özgü sanat eserleri yer alıyormuş.

Grandee Mosque: Kasbah’ın yanında yer alan 15.yy da şehrin kurucusu tarafından yaptırılan kırmızı duvarlarıyla dikkat çeken bir cami.

Ras El Maa: Medina duvarları dışında yer alan bir şelaledir. Yerel halk bazen çamaşırlarını yıkamaya, bazen Fas’ın o bunaltıcı sıcaklığından kaçıp serinlemeye buraya gelir.

Tüm bunların dışında eğer imkanınız olursa kaldığınız yerin terasından veya şehre hakim yüksek bir tepeden güneşin doğuşunu izleyin ve bu anı fotoğraflayın.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 4 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

Yatak: 6 Euro (2 kişilik otel odası)
Bira: ?
Yemek: 2 Euro (Sandviç+içeçek)
Ulaşım: Yürüme
———————————
Turistik Zenginlik: 3/5
Gece Hayatı: 1/5
Pahalılık: 1/5
Şehire Genel Puan: 3/5
———————————
Gerekli Süre: 1 Gün

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz