Yurtdışında Yeme-İçme Rehberi

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Aç Ayı Oynamaz Misali

Yeme içme masrafı seyahat bütçesinde önemli yer tutan kısımlardan biri. Gerçi bu durum kişiden kişiye değişiyor. Bu yüzden para az iken bütçesini düşürdüğümüz çok iken artırdığımız en önemli şeyde yeme içme masrafları. Kısaca esnekliği yüksek diyelim. Bir başka seyahat sitesinde okuduğum ve yeme içmeyi 2 ye ayıran bir sınıflandırmadan bahsedeceğim.

1- Hayatta Kalmak İçin Yeme

Hayatta kalmak kelimesi biraz güçlü mü oldu ne ? Hayatta kalmaktan çok daha çok bir sonraki gün yapacağımız aktiviteler için gerekli enerjiyi sağlmak için yeme diyelim. Bu tarz yeme adından da anlaşılacağı gibi ekonomik yemelerdir. Peki genelde bunları nerede yaparız.

–  Konaklanılan Hostel/Otelin Kahvaltısı: Konaklanılan otelin veya hostelin kahvaltısı genelde güne başlamak için idealdir. Fiyata dahilse tabi değilse boş verin. Genelde bu tarz kahvaltılarda eğer lüks bir otelde kalmadıysanız pek çeşit olmaz. Kızartılmış ekmek, bal, reçel, tereyağ, mısır gevrekleri ile süt, portakal suyu gibi içecekler ve yiyecekler olur. Bence güne başlamak için idealdir.

Hostel Kahvaltı

–  Süpermarketler: Yurt dışında pek çok süpermarkette 3’lü menüler bulunuyor. İngiltere benim aldığım 3’lü menüde 3 Pound karşılığında sandviç, içecek ve çikolata veya atıştırmalık paket meyve alabiliyordun. 3 pound TL olarak düşündüğünde göze pahalı gelebilir ama İngiltere’de bir öğünü geçiştirmek için çok uygun bir fiyat.

Ayrıca pek çok süpermarkette aldığınız ürünleri pişirmek, ısıtmak için kullanabileceğiniz mutfak tarzı bir alan mevcut.

–  Hostel Mutfağı: Eğer yemek pişirmeyi de az çok biliyorsanız süpermarketten alacağınız ürünlerle güzel bir yemek yapmak mümkün. Genelde hostel mutfakları ücretsiz olarak kullanıma açıktır. Tabi yemeğiniz yiyip içtikten sonra tabaklarınızı yıkamak şartıyla.

–  Fast Food: Sağlığa zararlı olsa da pek çoğumuzun tükettiği fast food, yurt dışında uygun fiyatlı olmasıyla bizi cezbediyor. Burada Fass Food derken kastettiğimiz Burger Kıng, Mc Donalds, KFC falan tabi gidip hamburgeri lüks bir restoranda yiyip neden pahalı hani fast food ucuzdu demeyin. Yukarıda saydığım fast food zincirleri hem ucuz olması hem de doyurucu olmasıyla seyahatlerde vazgeçilmez.

Not: Pek çok restoranda take-away yani siparişi alıp götürüp başka yerde yemeniz halinde fiyatlar oturup restorandan yemenizden daha ucuza gelecektir. Bu yüzden size tavsiyemiz siparişinizi alıp en yakın parkta yeşillikler arasında yemeniz. Hem daha ucuz hem de manzarası daha güzel bize göre.

2- Hayatın Tadına Varmak İçin Yeme

Bunu da kısaca açıklamak gerekirse, bu tarz yeme içme daha çok lüks restoranlarda yemek veya gidilen yerin yemek kültürünü keşfetmek amacıyla farklı yemeklerden tatmak, her öğün farklı bir yere giderek yemek gidilen yerin varsa ünlü şeflerinden ünlü restoranlarından yemek içmektir. Yerel tatlar tatmak için illa çok para vermenize gerek yok. Örneğin; Ben İngiltere’de Greenwich’e gittiğim zaman orada gerek oranın yerel halkı olsun gerek oraya farklı ülkelerden gelen insanlar olsun herkes kendi ülkesine ait yöresel yemekleri yapıp sattığı bir pazar kurmuşlardı. Bende bu fırsatı kaçırmayıp İtalyanlara ait 3 farklı makarnayı yedim ki bir tanesi filmlerde görüp makarnaya o kadar büyük köfte konur mu dediğimiz kocaman köfteli makarnaydı. Fiyat olarak da baya uygundu diyebilirim.

yerel yeme-içme

 

 

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz