Schengen Vizesi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Schengen Vizesi

Schengen vizesi, Schengen bölgesi adıyla tabir edebileceğim bölge içinde yer alan ülkelere girmek için gereken izindir. Schengen Bölgesi, Lüksemburg’un, Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan Schengen Antlaşmasını uygulayan yirmi beş Avrupa ülkesinin topraklarını kapsamaktadır. Schengen bölgesi, alan içinde ve dışında seyahat edenler için sınır kontrolleri ile uluslararası seyahat edenler için tek bir devlet gibi ancak herhangi bir iç sınır kontrolü olmadan çalışır.

İki AB üyesi devlet (İrlanda ve Birleşik Krallık) istisna olarak kendi istekleri ile Schengen Alanına katılmak istememişlerdir.

Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerlidir ?

Schengen Vizesine; Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Estonya, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Norveç,Hırvatistan , İsviçre ve İzlanda dahildir.

Schengen Vizesi Alırken Gerekli Evraklar

Aşağıda öğrenciler için gerekli evraklar var yine tam listeye vize başvurusu yaptığınız konsolosluğun sitesinden bakın.

-Öğrenci Belgesi

-En az 6 ay geçerli ve en az iki vize sayfası boş olan pasaport

-Pasaport fotokopileri

-2 adet biometrik fotoğraf (Ölçüleri başvurulan ülkeye göre değişiklik göstermektedir.)

-Otel ve ulaşım rezervasyonları (Satın alınmış olmasına gerek yoktur, rezervasyon çıktısı yeterlidir)

-Seyahat sağlık sigortası (İlk seyahat süresini kapsayacak şekilde)

-Banka Hesap Cüzdanı veya bankada varlık durumunu gösterir hesap dökümü (Banka tarafından imzalı ve imza sirküsü ekli)

-Tapu, Araç Ruhsatı gibi maddi gelir durumunu özetleyen ve destekleyen evraklar

-Ebeveynlerin ya da sponsorun durumuna göre gerekli evraklar (Akrabalık ilişkisi ispatı -Vukuatlı Nüfus kayıt örneği olabilir) ve ebeveynin iş durumuna göre sanki o başvuruyormuş gibi evraklar.

-18 yaş Doldurulmamış ise anne ve babadan muvafakat name

Schengen Vizesi Alırken Bilinmesi Gerekenler

Schengen vizesini giriş sayısına ve geçerlilik süresine göre 2’ye ayırmak mümkündür.

Giriş Sayısına Göre Schengen Vizesi

Tek Giriş: Schengen bölgesine ülkeye değil bölgeye sadece bir kere girebileceğiniz anlamına gelir. Schengen bölgesinden bir kere çıktınız mı bir daha girmeniz için tekrardan vize almanız gerekir.

Çift Giriş: Bu tür vizede Schengen bölgesinden bir kere ayrılıp ikinci kez girmek için yeniden vize almanız gerekmez. Sonraki giriş-çıkışlar için yeni vize gereklidir.

Multi Giriş: Geçerlilik süresi boyunca Schengen bölgesinden istediğiniz kadar ayrılıp tekrardan girebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yoktur.

Geçerlilik Süresine Göre Schengen Vizesi

Bunu bir örnekle anlatmak gerekerse aldığımız tarihten itibaren 3 ay geçerli 15 günlük bir vize aldık diyelim, ve bu vizenin multi girişli olduğunu düşünelim. Bu geçerli olduğu 3 ay boyunca bu 15 günü ister 1’er gün olarak ister hepsini birden 15 gün olarak schengen bölgesinde geçirebilirsiniz. Buradaki olay  vizenizin geçerlilik süresi dolduğunda kullanmadığınız günün kalsa da fark etmez o vizenin işi biter.

Schengen Başvurusu Hangi Ülkeye Yapılmalıdır ? 

1- Schengen Vizesi ilk giriş yapılacak ülkeden alınmalı mıdır ? Bizce evet ancak zorunlu değil. Vize memuru sorarsa ki genelde sormaz, uygun bir yalan uydurursunuz.

2- Schengen Vizesi en çok kalınacak ülkeden alınmalı mıdır ? Bizce evet ancak zorunlu değil. Diğer türlü de olur.

3- A ülkesinden alınan Schengen Vizesi ile B ülkesine ilk giriş yapılamaz. Yanlış. B ülkesinin almama ya da sebep sorma hakkı olsa da az sayıdaki kötü örneğe rağmen rahatlıkla giriş yapılabilir. Genelde Türk kökenli vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkeler (özellikle Almanya) ve sınır güvenliği ile göçmen politikaları sorunlu olan ülkelerde (Yunanistan gibi) bu tip sıkıntılar yaşanabilir. Olası sorulara geçerli ve tutarlı cevap verilerek sıkıntısız giriş sağlanır.

Not: Bu bilgiler sizi bilgilendirme amaçlıdır ve buradaki bilgiler zaman içerisinde doğruluğunu yitirebilir. En güncel bilgilere ulaşmak için vize alacağınız ülkenin konsolosluğunun sitesine bakmanızda fayda var.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz