İnterrail Rota Planlama

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Kaptan Sensin, Çiz Rotanı Kafana Göre

Başlıkta da söylediğimiz gibi aslında interrail konusunda kaptan kişinin kendisi. Rota konusu da buna dahil nereyi gezmek nereyi ilk görmek istiyorsan rotanı ona göre planlayabilir ona göre gezebilirsin.

Her ne kadar son karar sizin olsa da benim de bu rota konusunda söylemek istediğim belli başlı bazı şeyler var. Öncelikle çok ülke görmek mi istiyorsunuz, 3-4 ülke görüp onları sindire sindire gezmek mi buna karar vermeniz gerek. Çok ülke gezmek geri döndüğünüzde ben 10 ülke gördüm derken hoş duruyor olabilir ama gezerken hem yorucu hem daha maliyetli olacaktır. Bu yüzden 3-4 ülke görüp hadi az geldiyse 5-6 ülke görüp sindire sindire gezmekte fayda var. 1 ay için 5-6 ülke diyorum tabi ki yoksa 20 güne falan fazla 5-6 ülke. Her ne kadar interrailde çok ülke gezmek yorucu ve maliyetli yapmayın desem de benimde içimde bir parçam bunu istiyor o yüzden yapana da niye yaptın demem.

Rota belirlerken bir önemli olayda kalacağınız yerleri önceden rezervasyon yapıp yapmamanız. Rezervasyon olayı size bütçede bir rahatlık sağlaması olasıdır ancak gideceğiniz bir şehir örneğin Paris çok hoşunuza gitti 1 gün daha kalmak istiyorsunuz ama ertesi gün Amsterdam’da hostel rezervasyonunuz var bu durum can sıkıcı olur o yüzden bu ihtimali düşünerek rezervasyon yapın. Bazen bilinmezlik en iyi seçenek olur.

interrail rota

Türkiye’den İnterrail’e Başlangıç

Bunun 2 yolu vardır;

1- Trenle Yunanistan’a geçmek

2- Bulgaristan’dan kara yolu ile İtalya’ya geçmek ( tercih edilmez yol uzun)

Bunun dışında diğer alternatifler ( uçakla gidip başka ülkeden başlamak, feribotla Yunanistan’dan İtalya’ya geçip oradan başlamak)

Bunların ardından sizlere kendim belirlediğim rotamı paylaşmak istiyorum. Bazı şehirlerde kaç gün kalacağımı tam belirleyemediğim için  ikili üçlü kombinasyonlar yap toplam şu kadar kalırım dedim. Artık keyfime göre o süreyi gezerken dağıtırım şehirler arasında. Şehirlerin yanında yazan o şehir veya şehirlere ayırdığım toplam gün sayısı.

-Roma-Vatikan(4)

-Pisa-Floransa(2)

-Venedik-Milano(2)

-Monako-Nice-Antibes-Marsilya(3)

-Barselona(3)

-Madrid(2)

-San Sebastien-Hendaye(1)

-Paris(3)

-Lüksemburg(1)

-Brüksel(1)

-Brugge(1)

-Gent-Amsterdam(3)

-Münih(2)

-Potsdam-Prag(1)

-Berlin(2)  

Benim sevdiğim biraz da kendim belirlediğim için güzel bir rota bu. Yazıyı bitirmeden son olarak bir şey söylemek gerekirse bu  rota olayı tamamen kişinin tercihlerine bağlı artık size kalmış fikir almak isteyen, aklına bir şey takılan olursa kapımız sonuna dek açık.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

test

Not Defteri

test test

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz