İnterrail Kiminle Yapılır ?

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Tek Mi ? Çift Mi ? Yalnız Mı ? Arkadaşlarla Mı ?

Aslında çoğu kişi tek başına interrail’e gideyim deyip gitmez. Genelde ya gitmek için kimseyi ikna edemez ya da arkadaşları gitmekten vazgeçer. Bu yüzden soru biraz şekil değiştirip tek mi gideyim yoksa arkadaşlarla mı durumundan çıkıp tek kaldım gideyim mi durumuna gelir. Yine de arkadaşlarından gelen olmasına rağmen tek çıkmayı düşünenler olabilir o yüzden biz konuyu öyle ele alacağız.

Öncelikle interrailin  3-5 günlük bir seyahat olmadığını unutmayıp, birileri ile birlikte gidiyorsanız gideceğiniz kişiyi iyi seçmenizde fayda var. Aksi takdirde 3-4 haftalık bir seyahatte yolun yarısında tartışma yaşayıp gezinin geri kalanının berbat olma riski var.

Tek ve Grup karşılaştırmasına geçmeden sevgili ile interrail olayına ayrı parantez açmak istiyorum. Çünkü bu biraz farklı bir kategoriye giriyor bence. Normal bir arkadaş ile çıkmaktan farklı doğal olarak. Ben zaten tek başına çıkmaktan ziyade yoldaki maceralara, olaylara beraber gülüp-ağlamayı, paylaşmayı seven biri olarak birisiyle çıkmayı tavsiye ederim. Eğer sevgiliniz ile çıkmayı planlıyorsanız size söyleyeceğim tek şey, herhangi farklı bir amaçla gidip gitmediğiniz (anladınız siz onu) bir de ne kadar birbirinizi tanıdığınız çünkü insan en iyi yolda tanınır diye boşuna dememişler. Sevgili ile interrail derken ayrılıp geri dönmeyin sakın. Tüm bunlarda kendinize güveniniz tam ise çıkın gezin durduğunuz kabahat.

tek

Tek  Vs Grup

Evet, öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi ben de kafa dengi 2-3 kişilik bir grup olarak çıkmanın tek başına çıkmaktan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bunu dedikten sonra gelelim her iki tarafında olumlu-olumsuz yönlerine.

Tek Çıkmak Size Özgürlük Sağlar: Tek başına çıktığınız bir gezide rotanızı kafanıza göre belirleyebilir. İstediğiniz an istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Grup olarak çıktığınız bir gezide ise grup kararı söz konusudur. Sizin istediğiniz bir şeyi diğerleri istemiyor olabilir.

Grup Olarak Çıkmak Daha Güvenlidir: Grup olarak çıkmak tek başına çıkmaya göre daha güvenlidir. Her zaman arkanızı kollayacak birisi olur. Hırsızlık ve benzeri durumlara karşı daha güvenli olursunuz.

Tek Başına Çıkmak Ani Konaklamada Avantajlıdır: Tek başına çıkmak ani konaklamalarda veya aile yanında kalmalarda avantajlıdır. Grup olarak ani konaklamalarda aynı hostelde yeterli yatak bulamayabilir veya aile yanı konaklamaya kabul edilmeyebilirsiniz.

Grup Olarak Çıkmak Planlı Konaklamada Avantajlıdır: Grup Olaral çıkmak planlı yapılan konaklamalarda ve rezervasyonlarda daha ucuza gelir.

Grup Olarak Çıkmak Daha Ucuzdur: Yukarıda bahsettiğimin gelen başlığı aslında grup olarak çıkmak genel olarak masrafları daha azaltacaktır.

Tek Başına Çıkmak Daha Fazla Sosyalleştirir: Tek başına çıkmak şartlar gereği sizi yeni insanlar ile tanışmaya, sosyalleşmeye siz istemeseniz bile itecektir. Bu açıdan Grup olarak çıkmaya göre avantajlıdır. Grup halinde çıktığınız zaman kendi aranızda takılmaktan sosyalleşme pek olmayabilir.

Grup Olarak Çıkmak Daha Az Yorucudur: Grup olarak çıktığınızda birisi bir işi yaparken diğeri başka işi yapar ve iş paylaşımı sayesinde daha az yorulursunuz. Tek başına çıktığınızda ise her işi kendiniz yapmanız gerektiğinden daha fazla yorulmanız kaçınılmazdır.

Paylaşım: Grup olarak veya biriyle çıktığınızda gördüğünüz bir şeyi yada aklınıza gelen bir olayı o an yanınızda ki ile paylaşabilirsiniz. Motivasyon eksikliğinde motive edecek kişi olması da ekstra bir avantaj.

Sonuç

Sonuç olarak bu olay tamamen kişisel bir tercih meselesi. Benim her zaman gidecek biri varsa 2 veya 3 kişi olarak çıkmaktır. Bu sayıdan fazlasında gereksiz kalabalık. Gidecek kimse yoksa da çıkmamazlık etmeyenin çıkın. Ben ilk yurt dışı deneyimimi 18 gün boyunca tek başıma yaptım. Zaten orada birileri ile tanışıyor, tek kalmıyorsunuz merak etmeyin.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz