İnterrail İçin Vize Almak

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Vize Alma, Rota Ve Vize İlişkisi

 

Sizde bizim gibi Bordo pasaportlu sıradan vatandaşlar iseniz interrail için vize almanız gerekecektir. Bazı Yeşil ve diğer tür pasaport sahibi arkadaşlarımız çoğu ülkeye vizesiz girebiliyor. Öncelikli bu konuyu 3 alt başlıktan işleyeceğiz.

Bunlar 1-Schengen Vizesi, 2-Birleşik Krallık Vizesi, ve 3-Vizesiz Ülkeler.

Bunlara geçmeden önce çoğu kişinin özellikle Avrupa’da Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkelerde interrail yapacak olanların kafasını oldukça karıştıran bir soruyu cevaplayalım. Schengen vizesini hangi ülkeden almam gerekiyor ? veya İtalya’dan interraile başlayacağım vizeyi Fransa’dan alsam olur mu ?

Herhangi bir ülkeden alacağınız Schengen vizesi diğer Schengen ülkelerine girip-çıkmanız konusunda sıkıntı yaratmaz. Buna örneğin türkiyedeyken fransadan schengen vizesi aldınız ama interraile italyadan başladınız, bu çok istisna durumlar dışında bir sorun yaratmaz. Kısaca x ükesinden aldığınız Schengen vizesi ile ister direk türkiyeden veya diğer schengen ülkelerine sorunsuz bir şekilde gidebilirsiniz. Benim tavsiyem ne olur ne olmaz Schengen vizesini interrail gezisine ilk başlıyacağınız veya en çok kalacağınız ülkeden almanızdır. Genelde bu ülke İtalya olur ki İtalya’dan Schengen vizesi alması diğer ülkelere göre daha kolaydır. 

Bunu da bitirdikten sonra gelelim asıl konularımıza.

 

1-Schengen Vizesi

 

schengen vize

Schengen vizesi pek çok Avrupa ülkesine giriş için bize gerekli. Schengen vizesi almak için öncelikle ilgili konsolosluktan bir randevu almamız gerekiyor. Bizden pek çok evrak getirmemizi istiyorlar, ki bunlar genelde oraya gidip kaçak olarak yaşamayacağımızı, geri döneceğimizi ispatlamaya yönelik evraklardır. Bunun dışında bankadan belli bir miktarda paranızın olması gerekiyor bu da orada ki süre boyunca geçinebileceğinizin ispatı için gerekli. Konaklama ve Ulaşım bilet, rezervasyonları da vize başvurusunda istenenler. Ve son olarak Gezi rotanızı ve niyetinizi açıklayan bir dilekçe belli başlı istenen şeylerin başında geliyor.

Ayrıca Schengen vizesi ile ilgili ayrıntılı yazımıza  Schengen Vizesi yazısını tıklayarak ulaşmanız mümkün.

 

2-Birleşik Krallık Vizesi

 

Birleşik Krallık vize

Birleşik Krallık vizesi ya da İngiltere vizesi, İnterrailde Birleşik Krallık’a gitmek isteyenler için gerekli olan, Birleşik Krallık ülkeleri İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e giriş yapılmasını sağlayan izin kağıdıdır. Birleşik Krallık vizesi kimilerine göre alması en zor vizelerden biridir. İlk vizemi Birleşik Krallık vizesi olarak alan bana göre gerekli işlemleri yerine getirdikten sonra hiç zorluğu yoktur. Gerekli işlemler Schengen vizesi ile tamamen aynıdır o yüzden tekrardan yazmayacağım.

Birleşik Krallık vizesi hakkında ayrıntılı yazımıza ulaşmak için Birleşik Krallık Vizesi yazısını tıklamanız yeterli.

3-Vizesiz Ülkeler

 

vizesiz gidilen

İçlerinde Bosna-Hersek, Sırbıstan, Ukrayna gibi ülkelerinde bulunduğu bazı ülkelere iki ülkenin yaptığı anlaşmalar sayesinde vizesiz girebiliyoruz. Bu ülkelerin tam listesine ulaşmak için Vizesiz Gidilen Ülkeler yazısını tıklamanız yeterli.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz