İnterrail Hakkında Genel Bilgiler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

İnterrail İle İlgili Merak Edilen Her Şey

 

İNTERRAİL NEDİR?

Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, her yaştan gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlayan bir göster-geç (pass) bilet türüdür. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene binme olanağı sağlar.

Nisan 2007 tarihine kadar bölgesel bilet uygulaması varken, bu sistem yerini Global (Küresel) ve Tek-Ülke şeklinde iki türe bırakmıştır

İnterRail bileti, bazı anlaşmalı denizyolu ve demiryolu parkurlarında çeşitli oranlarda indirim sağlamaktadır.

Türkiye’de Inter Rail biletleri, Ankara ve İstanbul (Sirkeci) TCDD gar müdürlüklerinde ve çeşitli seyahat acentelerinde satılmaktadır.

Biletler 26 yaşından büyükler için daha pahalıdır. Fiyatlar ülkeye ve yolculuğun süresine göre de değişmektedir.

İnterrail Global Pass bileti Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında,   İnterrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz  Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.

KİMLER ALABİLİR?

İnterrail Pass kartlarını Avrupa’da daimi olarak ikamet edenler ile 6 aydan fazla bir süredir bir Avrupa ülkesinde kaldığını belge ile ispatlayan diğer ülke vatandaşları satın alabilir. Vatandaşlık durumu pasaport/kimlik kartı ile ikamet durumu ise resmi makamlarca verilen ikametgah belgesiyle kanıtlanır.

SÜRESİ NE KADAR?

İNTERRAİL GLOBAL PASS biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak

15 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)

15 gün sürekli geçerli,

22 gün sürekli geçerli ve

1 ay sürekli geçerli olmak üzere 7 farklı şekilde,

İNTERRAİL BİR ÜLKE PASS biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

FLEXI SİSTEM NEDİR ?

* Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir.

* Gezginin belirlediği tarih aralığında İnterrail Global Pass biletinde 5, 7, 10 ve 15 gün, Intrerrail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

Örnek 1 : Global Pas Biletlerinde 1 ay geçerlilik süresi içinde 10 gün geçerli bilet : İnterrailciye belirleyeceği 1 aylık tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuk yapma hakkı sağlar.

Örnek 2 : Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında 8 gün trene binme hakkı sağlar.

* Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir.

* Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.

* Akşam 19.00 ve sonrasında başlayıp saat 04.00’ten sonra devan edecek seyahatlerde ertesi günün tarihi geçerli olur. (ertesi gün biletinizin süresi bitiyorsa çeşitli kolaylıklar sağlanıyor genelde bu kural için)

2738388960_e16a0effd4_z

TRENLE ULAŞIM İÇİN BİLET PARASI DIŞINDA BAŞKA ÜCRET ÖDER MİYİM?

Rezervasyon gereken bazı hatlar olabiliyor. O hatlarda rezervasyon için ücret ödemeniz gerekebilir. Bir hattın rezervasyon gerekip gerekmediğini öğrenmenin en iyi yolu tren garına gidip sormaktır ya o şehre vardığınızda sıradaki yolculuğunuz için ya da yolculuğunuzdan 1 gün önce gidip kontrol etmekte fayda var sonra herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmayın.

İnterrail Bileti Konaklamayı kapsamaz sadece ulaşım amaçlıdır. Konaklama masrafı tamamen size kalmış.

İNTERRAİL BİLETİNİN GEÇERLİLİĞİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Başlama süresini siz belirliyorsunuz tamamen size bağlı bir olay. Başlangıç tarihini biletin üzerine yazdırıyorsunuz. Tam emin olmamak ile bileti aldığınız tarih ile seyahat tarihinizin arasında 3 aydan fazla süre olmaması gerekiyor diye biliyorum ama yine de bana güvenmeyin bu konuda.

Önemli not: Biletin süresi ilk kullanımda başlar bu yüzden çoğu kişi Türkiye’den çıkışta bileti kullanıp zaman kaybetmek yerine uçakla direk bir Avrupa şehrine geçer orayı gezdikten sonra oradan başka şehre geçmek için ilk kullanımlarını yaparlar.

BİLETİNİZİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

İnterrail Pass kartları TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’da bulunan Gençtur, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Viking Turizm, Ankara’da bulunan  Uygar Tours ve Van’da bulunan Ayanis Turizm seyahat acentelerinden satın alınabilir. Fiyatlar değişiklik gösterebiliyor en iyi fiyat için tur şirketleri daha avantajlı ama ben onlara güvenmem arkamı devlete yaslayayım diyorsanız, bir tık yüksek fiyata TCDD garlarından alabilirsiniz.

Önemli Not: Bilet alırken pasaportunuzda gerekiyor. Bilete pasaportunuzun numarasını giriyorlar. Sakın unutmayın yoksa bileti alamazsınız.

 

VİZE SORUNSALI

Maalesef ülkemizden Avrupa giderken pek çok ülke vize istiyor. Şu sıralar bu vizelerin kalkacağı konuşulsa da biz yine de her ihtimale karşı yazalım. Umarım siz bu satırları okurken vizeler kaldırılmış olur. Vizeler kaldırılmamışsa gitmeden önce gezeceğiniz ülkelere ait vizeleri almayı unutmayın genellikle Schengen veya Birleşik Krallık vizesidir.

 

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz