Barselona’da Gezilecek Yerler

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Gaudi’nin Eserleri, Bolca Gezilecek Yerler

Katalonya’nın başkenti, İspanya’nın en büyük ikinci şehri olan Barselona’da gezilecek yerleri sıralamak biraz zor açıkçası. Barselona’yi hakkıyla gezmek için en azından bir 4 gün ayırmanız gerek.

Barselona’yı gezmek için benden size bir tavsiye olarak gün-gün plan yapın ve haritada birbirine yakın olan yerleri belirleyip aynı gün içerisinde oraları gezin. Bu şekilde hem zaman kaybetmez hemde bir o tarafa bir bu tarafa giderek gereksiz yorulmazsınız.

Şimdi gelelim gezilecek yerlere,

La Sagrada Familia: Bitmeyen kilise adıyla anılan bu yapı Gaudi’nin talihsiz ölümünden sonra halkın bağışlarıyla toplanan paralar sayesinde yapılmaya devam ediyor. Yağımı yüzyıllardır sürdüğü için halk arasında ‘bitmeyen kilise’ olarak adlandırılmıştır. Şehrin simgesi diyebileceğimiz bu yapıyı elbet göreceksinizdir ben giriş fiyatını pahalı bulduğum için içine girmedim (20 Euro) o yüzden içi hakkında detaylı yorum yapamayacağım.

barselona gezilecek yerler

Park Guell: Yine Gaudi’nin harikalar yarattığı bir eseri daha. 2 büyük ev ve geniş bir park bulunuyor. Rengarenk ortamıyla görülmeye değer.

Barri Gotic: Gotik mimariyle yapılmış binaların bulunduğu bu mahalle genel mimariden farklı bir bölge olmasıyla şehrin çok kültürlü yapısının mimariye yansıması olarak yorumlanabilir. Sokaklarında dolaşılması şiddetle tavsiye edilir.

Casa Mila: Gaudi’nin evlerinden bir tanesi, dıştan görünüşü bile insanı büyülüyor. Bina tamamen doğal taşlardan yapılmış. Giriş ücreti 17 euro

La Rambla: Barselona’dayken bol bol yüreyeceğiniz caddenin adı. Hemen hemen her şey var bu caddede, gidin bir cafede oturun karşınızdaki eserlerin tadını çıkarın ya da caddenin ortasında bulunan çeşmeden su için ve inanca göre Barselona’ya bir daha döneceğinizi garanti altına alın.

La Rambla gezilecek yerler

Plaça de Catalunya: Avrupa’da her şehirde görmeye alışık olduğumuz meydanlardan bir tanesi ama en güzellerinden bir de Barcelona’nın o güzel havasıyla birleşti mi tam eline çayını kahveni alıp dinlenmelik yer.

Nou Camp: Giriş ücreti yaklaşık 25 Euro olduğu için stadın içine girmedim ama çevresinde bir tur atıp stadın oradaki cafelerden birinde oturdum Nou Camp manzarasına karşı kahvemi içtim. Sizlere de tavsiyem 25 Euro verip boş boş gezmektense imkanınız varsa onun yerine bir maça gidin o atmosferi yaşayın.

Sahil: Kesinlikle gitmeniz gereken ve büyük olasılıkla da gideceğiniz yer. Mevsim uygunsa denize de girin. Sahilin kenarında ki lüks gece kulüplerinde takılın ve isterseniz mutlaka yanınıza gelecek olan Afrikalılardan ot satın alın ama iyi pazarlık yapın kazıklarlar.

La Boqueria: Barselona’daki en ünlü pazardır. Envai çeşit taze sebze, meyve, balık ve et bulunabilir. Hiç alışveriş yapmasanız bile renk cümbüşünü görmek ve günlük hayatın içine karışmak için kesinlikle gidin.

Dali Müzesi: Müzeye dönüştürülmüş Dali’nin evi Figueras isimli şehirde (Otobüsle ucuz ve bir saat 10 dakika kadar) bulunmaktadır.Gezilecek yerler arasına vaktiniz artarsa alın. Adam kendine köy evi yapmış, şimdi kendi eserleriyle müze. Böyle bizim üzerine kat çıkmamız gibi yapılmayınca işler, mimarinin içine matematik ve sanat girince bakın neler yapılabiliyor.

Barselona ile ilgili diğer yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 4 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz