Yurt Dışı Ulaşım Rehberi

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Her Açıdan Ulaşım

Bu yazımızda yurt dışına gitmek için olan kullanabileceğimiz ulaşım türlerinden ve gittiğimiz yerde kullanacağımız ulaşım türlerine dair bir bilgi vereceğim.Böyle resmi bir cümle ile giriş yaptıktan sonra direk ülkemizden yurt dışına çıkmak için kullanabileceğimiz yollardan bahsedelim. 1- Hava yoluyla,  2- Kara yoluyla, 3- Deniz yoluyla yurt dışına çıkış yapmak mümkün Kara ve Deniz yolunu şu ana kadar hiç kullanmadığım için pek bir bilgi veremeyeceğim ama hava yolu ile gitmekten daha uzun süreceği aşikar ve özel bir arabanız yoksa kara yolunda tur şirketleriyle veya tren ile gitmek zorundasınız, deniz yolu ise aynı şekilde özel bir yatınız geminiz yoksa cruise gemi turları ile gitmelisiniz. Eğer varsa özel bir yat gemi çağırın beni de beraber iki laflar gezeriz 🙂 .

Bunlardan bahsettikten sonra gelelim asıl konuşacağımız hava yolu ( özel jet falan değil bildiğin tarifeli uçak) ile seyahat konusuna.

1- Uçakla Ulaşım

Hava yoluyla ulaşım yurt dışı seyahatları için günümüzde en çok kullanılan ve ilk akla gelen ulaşım türüdür. Hava yolu ile ulaşımda ucuz uçak bileti nasıl bulunur, aktarmalı uçuş nedir, gelin bu gibi konulara aşağıda teker teker değinelim.

 Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulurum ? 

Ucuz uçak bileti bulmanın belli başlı önemli noktaları vardır.

Bunlar;

Erken Rezervasyon: Erken rezervasyon ile ucuza uçak bileti almanız mümkün lakin burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Genellikle alacağınız bilet ekonomi sınıfı olduğundan iade şansı olmaz bu yüzden planlarınız büyük ölçüde kesin ise erken rezervasyonu tercih edin. Erken rezervasyonda bir diğer önemli husus ise bazı durumlarda erken rezervasyon ile alınan biletin aslında ucuz olmadığı gerçeği, örneğin bu yazıyı yazmadan önceki gün Berlin’den ileri bir tarih için İstanbul’a dönüş bileti arıyordum 200-300 TL arası değişen fiyatlar gördükten sonra bir de hemen bir sonraki hafta sonunun fiyatlarına baktım ve 130 liraya bilet buldum.Bu yüzden uzun döneme bilet almadan o biletin fiyatını yakın bir tarihle karşılaştırın ki aslında ne kadar ucuz ya da pahalı olduğunu görün.

Online Bilet Satan Web-Siteler: Skyscanner, Turna.com ve benzeri siteler sizin istediğiniz tarhiteki uçak bileti fiyatlarını hemen hemen diğer tüm havayolu şirketleri ile karşılaştırarak aralarından en ucuzunu bulmanızı sağlar. Bileti bu tarz sitelerden bulup, satın alma işlemini yine havayolu şirketinin kendi sitesinden yapmakta fayda var. Bazı siteler fiyatların üstüne komisyon eklemiş olabiliyor.

Wroclaw’a Değilde Berlin’e : Bu başlıktan pek bir şey anlaşılmıyor olabilir, ama kısaca anlatmak gerekirse eğer gideceğiniz şehir küçük bir şehir ve pek sık sefer olmayan bir yer ise oraya direk uçuşlar genelde pahalı olur. Bu yüzden o şehre uçakla gitmektense o şehre yakın daha büyük bir şehre uçakla gitmek oradan tren veya otobüs ile asıl gideceğiniz yere gitmek daha uygun olabilir. Ben Wroclaw’a giderken direk uçuşların 500 tl civarı olması nedeniyle biletimi Berlin’e 150-200 tl civari bir araya almıştım. Berlin’den Wroclaw’a geçmekte 10-15 euro gibi bir paraydı. 

Aktarmalı Uçuşlar: Yurt dışı için ucuz uçak bileti almanın bir başka yolu ise aktarmalı uçuşlar. Aktarmalı uçuşlar direkt uçuşlara göre daha ucuz olur ve adı üstünde aktarmalı olduğundan daha uzun sürer. Aktarmalı uçuş için bilet alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var. Öncelikli yurt dışı seyahatinizde yapacağınız aktarmanın süresi ne kadar uzun, bilet ne kadar ucuz olursa olsun kimse normalde 2 saat olan bir yolu 20 saatte gitmekten hoşlanmaz. Bir diğer önemli nokta ise aktarma yapacağınız yerin başka bir vize politikası varsa sizin o ülkenin vize politikasına uyup uymadığınızdır. Aksi takdirde kendinizi hava alanında polislerle diyalog halinde bulabilirsiniz.

 

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz