Erasmus Hakkında Genel Bilgi

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

 Erasmus, Birçok Üniversite Öğrencisi İçin İnterrail İle Birlikte Avrupa’ya Açılan 2 Kapıdan Biri

Erasmus pek çok üniversite öğrencisinin üniversiteye başlar başlamaz gitmeyi düşündüğü bir öğrenci değişim programıdır. Erasmus ismi ünlü bir düşünür olan Desiderius Erasmus’tan gelir. Erasmus 1466-1536 yılları arasında yaşamış olan, Kuzey Avrupa Rönesansı’nın önemli ustası ve klasik edebiyat araştırmacısı, hümanist bilgin ve ilahiyatçıdır.

erasmus

Erasmus programına kişilerin tercihine göre sadece güz, sadece bahar veya güz+bahar dönemleri olmak üzere en fazla 10 en az 5 aylık bir süre zarfı için gidilebilir.  Bu yazıda vereceğim bilgiler üniversiteden üniversiteye göre farklılık gösterebilir ama öyle sanıyorum ki genel hatlarıyla bir çoğu aynı. Ben kendi üniversitem olan Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleşen süreci size anlatacağım. Öncelikle kendim de daha erasmusa gitmediğimi belirteyim başvurumu yaptım kazandım sadece gidiş zamanının gelmesini bekliyorum.

Erasmus programından faydalanmak için 2 şey çok önemli bunlardan bir tanesi Agno yani ağırlıklı not ortalamanız diğeri ise ağırlıklı not ortalamanız yeterliyse ingilizce sınavında alacağınız puan. Tabi bölümünüzün Avrupa’da bulunan diğer üniversitelerle erasmus ile ilgili ikili anlaşmaları olması gerekiyor o yoksa zaten yapacak bir şey yok.

Erasmus

Yıldız Teknik Üniversitesinde erasmus başvurusu için en az 2,20 ortalamaya sahip olmak gerekiyor. Bizim üniversitede başvurular güz dönemi yapıldığı için not ortalamaları da güz dönemi sonuna göre bakılıyor. İyice anlaşılması için örneklendirmem gerekirse 1. sınıf olan bir öğrenci erasmusa başvurduğunda onun ortalaması sadece güz dönemi ortalaması olacaktır. 2. sınıf için ise 1.yıl+2.yılım güz dönemi kısaca bizde transkriptler güz dönemi sonunda teslim edilmesi gerektiğinden hep buçuklu yıllı agnolar teslim edilir. Ben son anda bütünlemeler ile ortalamamı 2,24 yapıp erasmus başvurumun onaylanmasını sağlamıştım. Geçen sene ise ortalamam 2 de kaldığından başvurum kabul edilmemişti.

Erasmus için gerekli olan ortalama koşulunu sağladınız diyelim şubat gibi bunu sağladığınızın kanıtı olan transkriptleri teslim ettiniz. Geriye yine bizim okula göre tarihi mart ayı gibi olan ingilizce sınavına girmek kaldı. İngilizce sınavından başarılı sayılmak için gerekli olan puan 50. Sınav bizim okulun hazırlığı geçme sınavından daha kolay, her ne kadar erasmus çıkmış sorular diye ytü copy centerdan aldığınız sorular çok zor olsa da onunla sınavın alakası yok. Sınavın baştan sona test olduğunu da belirteyim.

Sınavdan da geçtiniz diyelim şimdi sizi belli bir yönteme göre sıralayacak ve tercihlerinizi alıp en yüksek puanı olanın ilk istediği yere yerleşeceği ÖSYM mantığı gibi üniversitelere yerleştirecekler. Açıkta kalma ihtimaliniz olabilir dikkat edin. Sizi sıralayacakları yöntem ise ingilizce sınavınızın %50 si ile 100 üzerinden hesaplanan Agno’nuzun %50 sinin toplamı alınıp en yüksekten en düşüğe kadar sıralama yöntemidir. Bu yüzden ingilizce sınavından iyi bir puan almanız veya not ortalamanızın yüksek olması size avantaj sağlar. 2,24 ortalama ile başvuran 90 kişi arasında 88. olan ben ingilizce sınavı sonrasında 12. oldum ve hibeli gitmeyi garantiledim. Hibe ne dediğinizi duyar gibiyim ona sonra geleceğiz.

Erasmus

Tüm bu işlemlerin ardından üniversiteye yerleştiniz. Şimdi gideceğiniz üniversitenin online sistemine kayıt olma, ders seçme ve o seçilen derslerin denkliği için burada ki hocalar ile görüşme gibi bir sürü uğraştırıcı işlem sizi bekliyor. Ayrıca okulunuza gelen hibe yani burs miktarına göre erasmusta olduğunuz dönem boyunca hibe alma imkanınız olabilir. Hibe miktarı aylık 300,400,500 euro olup gidilecek ülkenin pahalılık miktarına göre artıyor. En fazla 500 en az 300 euro oluyor.

Şimdi gelelim genelde en çok sorulan sorulara;

Erasmus okulu uzatır mı ?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır aslında, eğer iyi bir planlama yapmış, erasmusa gideceğiniz dönem ki zorunlu dersleri önceden vermiş iseniz (zorunlu dersleri orada alma imkanınız yok) okulu uzatma ihtimaliniz düşük. Birde erasmusa ne kadar geç giderseniz yani 4. sınıf da falan özellikle, okulu uzatma ihtimaliniz o kadar artar bunun nedeni erasmusa 2. sınıfta giden bir öğrencinin erasmus yüzünden alamadığı ya da orada geçemediği dersleri geri döndüğünde okulu uzatmadan geçmesi için önünde uzun bir süre olmasıdır.

Erasmus programına katılmaya hak kazandın ama gitmekten vazgeçtim ne olur ?

Bir şey olmaz sadece eğer gitmekten çok geç vazgeçtiyseniz bir daha ki erasmus başvurunuzda belli bir puan kırarlar. Ancak hem gidilecek kuruma saygı açısından hem de açıkta kalan, yerleşemeyen diğer adaylar açısından gidip gitmeme kararı ya işin en başında vermeniz ya da son dakikaya bırakmayacak diğerlerini mağdur etmeyecek şekilde vermeniz en doğrusu olacaktır.

X. sınıftayken Erasmus programına başvursam ne zaman giderim ?

Erasmusa her zaman başvurduğunuz eğitim yılından sonra ki sene gidiyorsunuz. Kısaca 2. sınıfta başvurdum 2 de giderim diye bir olay yok 2. sınıfta başvurduysanız 3. sınıfta gidiyorsunuz gideceğiniz dönemin bahar,güz veya güz+bahar olması ise sizin formu doldururken neyi seçtiğiniz bağlı herhangi bir koşul farkı yok hiçbirinin.

Not: Erasmus öncesi izlenmesi gereken bir film serisinden bahsedeceğim size ilk film direk erasmusa giden bir genç ile alakalı olduğundan o filmin adını vereyim severseniz devamını izlersiniz zaten. Filmimizin adı L’auberge espagnole ( İspanyol Pansiyonu )

Erasmus hakkında genel olarak size verebileceğim bilgiler bu kadar. Aklınızda kalan herhangi bir soru varsa yorum bırakarak ya da iletişim kısmında yer alan maillere mail atarak bana ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Alperen Akgül tarafından 6 sene önce eklendi.

Yorumlar

İçeriği beğendiniz mi?
  • Etkilendim
  • Mutlu
  • Kötü
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkutucu

EN POPÜLER
İÇERİKLER

Copyright (C) Bir Gezgin Adam 2016. Tüm hakları saklıdır. Webmaster: Nazım Yılmaz